Opublikowany przez:
Redakcja
2025-05-02 11:18:48
Autor zdjęcia/źródło: rattanakun
Dla wszystkich kobiet jest to okres ostrych i burzliwych zmian zachodzących w organizmie.
Spokojnie! Nadmierna utrata włosów po urodzeniu dziecka jest stanem fizjologicznym, czyli absolutnie naturalnym. Ma to związek z powrotem organizmu do hormonalnej równowagi sprzed ciąży. Nie można się jednak temu dziwić, że delikatnie mówiąc, wywołuje niepokój, czy wręcz panikę. Większość kobiet bardzo szybko zauważa, że w okresie ciąży i tuż po niej ich włosy stają się gęste i lśniące, a cera jest gładka jak nigdy. Niestety, około 3 miesiące po porodzie to się zmienia i to zmienia się na gorsze, bo włosy zaczynają bardziej niż kiedykolwiek wypadać.
Czy kobiecie po ciąży grozi wyłysienie? Co robić, żeby tak się nie stało? Jak sobie pomóc? Przede wszystkim nie wolno jest wpadać w panikę! Po pierwsze w większości przypadków jest to sytuacja przejściowa. Po drugie wcale to nie oznacza, że nie można wspomóc zmęczonego po ciąży organizmu w tym okresie, by zminimalizować te niekorzystne dla każdej kobiety objawy. Zawsze trzeba mieć na względzie i to, że nadmierna utrata włosów może być objawem chorób somatycznych, dlatego warto jest wiedzieć, kiedy nadmierna utrata włosów, także po porodzie, powinna wzbudzić niepokój.
Z tego artykułu można się będzie dowiedzieć, czym jest łysienie poporodowe i jak spowodować, by odrastające włosy były zdrowe, mocne i gęste.
Wpływ na wzrost i wygląd włosów każdego człowieka ma wiele czynników. Śmiało można zatem powiedzieć, że dokładnie tak samo dzieje się u kobiet. Do głównych czynników warunkujących stan i ilość włosów należą: zbilansowana dieta, czynniki genetyczne, choroby, przyjmowane leki oraz poziom hormonów, a szczególnie estrogenu.
Za wypadanie włosów po ciąży, nazywane także łysieniem poporodowym (to rodzaj łysienia telogenowego związanego z cyklem życia włosa) odpowiedzialne są hormony. W organizmie kobiety ciężarnej poziom estrogenów zwiększa się nawet dziesięciokrotnie. Estrogen jest hormonem koniecznym do utrzymania ciąży, powiększania się macicy i do rozwoju kanalików mlecznych w piersiach.
Oprócz kapitalnego znaczenia dla prawidłowego przebiegu ciąży estrogen bardzo pozytywnie wpływa na wygląd ciężarnej. To dzięki niemu wiele kobiet w ciąży „promienieje”, ich skóra staje się gładka, a wszelkie jej niedoskonałości znikają, jak po najdroższych i najlepszych kosmetykach. To dzięki estrogenowi włosy stają się w okresie ciąży mocniejsze, gęstsze i nabierają bardzo pożądanego przez kobiety połysku, a poza tym bardzo dobrze się układają. I to same, bez żelów, lakierów czy innych mazideł!
Duże stężenie estrogenu we krwi wydłuża fazę wzrostu włosa, to znaczy sprawia, że włos nie wypada. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy i stan ten zmienia się już w kilka tygodni po porodzie. Wtedy gospodarka hormonalna w organizmie kobiety stabilizuje się na normalnym poziomie, to znaczy, że poziom hormonów znacznie się obniża. Właśnie wtedy zaczyna się „dramat”, bo włosy, które normalnie wypadłyby w czasie 9 miesięcy, wypadają nagle i gwałtownie. To jest efektem przejścia w tzw. fazę telogenu, czyli spoczynku i obumarcia włosa, dokładnie tak jakby były tym ciążowym, wysokim poziomem estrogenu bardzo zmęczone.
Czasem sugeruje się, że na nadmierne wypadanie włosów po ciąży mają wpływ czynniki dziedziczne, a więc geny. U niektórych kobiet poporodowe wypadanie włosów nie jest tak intensywne, jak u innych, co może być związane z genami, czyli indywidualnymi cechami konkretnej kobiety. Jeszcze inna teoria wskazuje na związek wypadania włosów z czynnikiem urazowym, widząc w ciąży i porodzie źródło stresu. Warto też podkreślić, że przyczyną nadmiernego wypadania włosów po porodzie może być poporodowe zapalenie tarczycy. Za nadmierną utratę włosów po porodzie może także odpowiadać często zdarzająca się po ciąży anemia.
Niestety, łysienia poporodowego zatrzymać się nie da. Włosy, które mają wypaść w czasie 9 miesięcy i tak wypadną. Nie zmienia to faktu, że można przyspieszyć wzrost nowych włosów. Poza tym można i należy zadbać o to, by te nowe włosy były mocne i zdrowe.
Polecamy rozsądne zmierzenie się z tym problemem. By zminimalizować negatywny efekt spadku poziomu estrogenu, trzeba zadbać o parę spraw. Jakich?
Poza tym wszystkim łatwiej jest, gdy stworzy się plan zabiegów wzmacniających cebulki włosów. Powinien on obejmować:
Pewnie, że można! Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegów poprawiających wzrost włosów, można skorzystać z pomocy profesjonalnego dermatologa lub kosmetologa. Specjalistyczne zabiegi jak mezoterapia igłowa skóry głowy czy zabiegi z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego zazwyczaj są możliwe po porodzie, jednak należy pamiętać, aby poinformować dermatologa o fakcie karmienia piersią.
O ile poporodowe wypadanie włosów jest procesem naturalnym i odwracalnym, na nadmierną utratę włosów mogą też mieć wpływ inne czynniki, których nie należy bagatelizować. Trzeba sprawdzić, czy przyczyną wypadania włosów nie jest schorzenie organiczne, które należy leczyć!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!